Klíč k životu v online světě | Matask

  • 8. 10. 2021
  • 0 Comment

Klíč k životu v online světě

Technický pokrok se nedá zapřít. Je všude. Pomáhá nám v životě, při každodenních činnostech, v práci, na školách, a to nemluvě o průmyslu, ve kterém se automatická technika používá stále více. Je to hned z několika důvodů. Člověk nemůže pracovat neustále, 24 hodin v kuse, člověk je nedokonalý, a hlavně automatické stroje vždy plní příkaz, neptají se proč či proč ne.
Ale zpět k životu online na sociálních sítích. Dnes snad neexistuje nikdo, kdo by neměl alespoň jednu sociální síť. I starší lidé je používají. Mladí lidé si nedokážou život bez nich představit, ale starší generace stále tvrdí, že život bez nich byl lepší. A upřímně musíme jim dát za pravdu. Zamysleme se nad jedním citátem…
konfety a oslava
Elektronika nás spojuje s lidmi, kteří jsou od nás daleko, ale oddaluje nás od lidí, kteří sedí vedle nás.
Je pravda, že díky dnešní komunikační technologii můžeme být v kontaktu s lidmi, kteří bydlí např. v zahraničí či na druhé straně republiky a nevídáme je osobně tak často. Ale pokud jdeme s někým na kafe, na výlet či jen tak někam pokecat, neměli bychom telefon vytahovat na komunikaci s jinými lidmi. Z úcty k ostatním, ať už k tomu, s kým osobně zrovna mluvíme ale i k tomu, s kým zrovna komunikujeme online. Každý člověk si zaslouží naši stoprocentní pozornost.
Když sdílíme fotky či videa na sociálních sítích, neměli by to být nic, co by nám nebo někomu jinému poškodilo pověst či nějak ublížilo. Pokud jsme na nějaké akci, skoro každý drží v ruce telefon, aby ten okamžik zvěčnil. Ale není snad mnohem lepší telefon schovat a okamžik vnímat naplno a udělat pak třeba jen pár fotek, které by nám ten na sto procent prožitý okamžik připomínali?
klávesnice a klíč
Dám vám radu na závěr. Zkusme okamžiky prožívat, a ne se snažit si je natočit. Protože jakmile točíte či fotíte, nikdy ten okamžiky nepocítíte tak, jako byste telefon, fotoaparát schovali a užívali si každou chvíli. Proto tedy používejme online svět moudře a neochuzujeme se o věci, které máme přímo před sebou, o lidi, kteří sedí vedle nás nebo o situace, ve kterých se zrovna nacházíme.