Rakousko

Rakousko

Současná hranice vznikla až po první světové válce, protože se na jejím konci Rakousko -Uhersko rozpadlo. Místní Němci zkusili prosadit koncepci Německého Rakouska, ale nezbylo jim, než přijmout stát v hranicích, jak byly vymezeny Saintgermainskou smlouvou. Hospodářské problémy trvaly až do roku 1933, kdy byl nastolen autoritativní režim. I ten čelil problémům, zejména vzestupem rakouského nacismu. O rok později byl pokus o nacistický převrat amuselo čelit zvětšujícímu se tlaku Hitlerova Německa, až bylo nuceno 18. 3. 1938 je „pozvat“ k záboru své země.
Jako součást Třetí říše byli muži nuceni se zúčastnit druhé světové války.
Plnou suverenitu ale země získala až v roce 1955, kdy byla podepsána státní smlouva mezi zástupci Rakouska a Spojenci.
kostel st charles

Oblast Horního Rakouska je obdařena nádhernou krajinou. Hory, pastviny, jezera. Mezi nejznámější patří Traunsee, Mondsee a Attersee. V jejich blízkosti stojí upravená městečka na březích a kouzelné okolí. Uprostřed největšího horského středoevropského rašeliniště leží menší jezera: Höllerersee, Ibmersee a Holzöstersee. Jsou jak dělané ke koupání a vodním sportům. Obklopují je ptačí rezervace a chráněné přírodní oblasti. Břehy jezer mají jako vždy udržované a čisté pláže.
Na jihu Horního Rakouska, v národním parku Kalkalpen, patří pohoří Reichraminger Hintergebirge aSengsengebirge. Obě pohoří jsou zalesněnými horskými útvary, mající nejdelší systém horských bystřin ve Východních Alpách. Lesní úseky se střídají se skalami a pastvinami a celá oblast má romantický ráz.

Nezklame vás ani váš zájem o lázně. Nejnavštěvovanější jsou Bad Ischl. Zde vyvěrají četné minerální prameny.
Jestli se vydáte za tradiční kuchyní, nebudete zklamáni. Čokoládové bonbony Mozartovy koule, které se jen rozplývají na jazyku, limonádaAlmudedler, která je vyráběná z alpských bylin, nebo domácí tyrolské sýry, kdy po jejich ochutnání už nebudete chtít jíst jiné. Co by to bylo za cestu do Rakouska, kdybyste si nedali k obědu Schnitzel – vídeňský telecí řízek.
salzburg zámek
Chrám svatého Štěpána, neboliStephansdom se postupně stavěl od 12. do 16. století. Stavba dominuje celé Vídni a krása její architektury je nevídaná. Mohutná průčelí, měděná renesanční kopule a románské věže vás určitě nenechají chladnými. Pokud si troufnete a vyjdete 300 schodů na vrchol jižní věže, budete okouzleni výhledem na Vídeň, kterou budete mít jako na dlani.
Nejoblíbenějším zámkem Marie Terezie býval Schönbrunn. Nechala ho vystavět pro svého dědečka koncem 17. století. Postupně bylo přistavováno další poschodí, Gloriette a divadlo. Postaven je převážně v rokokovém stylu se zachovalým interiérem a svými 1700 pokoji. Naleznete zde portréty Marie Terezie a celé císařské rodiny. Výzdoba je ze vzácného dřeva, zlata, křišťálu a nechybí krásné fresky. V zahradách panují fontány, sochy a pestrobarevné květinové záhony.
Vydejte se na výlet do této země a uvidíte, že budete mít stále co objevovat.

5.0
04