Cestování – to může být i plavba po Lužnici

Cestování – to může být i plavba po Lužnici

Blíží se doba dovolených a cestování a rozhodování, jak tyto volné dny prožít. Kdo dává přednost pasivní zábavě, lenošení a povalování se na pláži, pravděpodobně si zajistí ubytování v hotelu, stravovat se bude v hotelové restauraci a pohodlí před námahou rozhodně zvítězí.

Lužnice v Táboře na čtvrtém táborském jezu

Kdo nebyl na vodě, neví, o co přišel

Pak je tu ovšem velmi početná skupina nadšenců, a v České republice s mnohaletou tradicí, která preferuje dobrodružství s cílem vidět a prožít toho co nejvíc v krátkém čase. To vám umožní buď jízda automobilem, cykloturistika, anebo plavba po řece. Můžete však spojit všechny tři aktivity v jednu jedinou akci a střídat plavbu s jízdou na kole a s pobytem za volantem. Jak to udělat?

Existují desítky půjčoven vodáckého a cyklistického vybavení, které vám zajistí i přepravu, výhodné je pochopitelně mít k dispozici vlastní, každopádně obě varianty plní daný účel. A kterou trasu bychom vám mohli doporučit, abyste si užili přírodních krás, zasportovali a důkladně zrelaxovali?

město Tábor

Lužnice – obrovskému zájmu lidí včetně zahraničních návštěvníků (hlavně z Německa a z Rakouska) se těší horní tok Vltavy, stává se, že v průběhu července tu budete čelit přeplněným kempům a možná, že budete čekat desítky minut na splouvání jezů. Nic takového vás ovšem nečeká na Lužnici. Je to řeka vhodná i pro začátečníky, splavná je v létě poměrně bez problémů z Majdaleny až do Bechyně. Lužnice je řeka s nádechem romantiky, protéká zčásti přírodní rezervací, uchvátí vás meandry horního toku i příjemnými peřejemi pod městem Tábor. Z kempů můžeme doporučit Majdalenu, Soukeník, Harachovku pod Táborem, Matoušovský mlýn a Na staré papírně Dobronice u Bechyně.

K nejzajímavějším místům v okolí řeky patří historické centrum města Tábor spolu s Bechyňskou branou a vyhlídkovou věží Kotnov a řetězový most u obce Stádlec, nejkrásnější říční úsek je pravděpodobně z Tábora do Dobronic.