Děti, nakupování a šetrnost

  • 30. 4. 2023
  • 0 Comment

Děti, nakupování a šetrnost

Děti zkrátka utrácejí
Možná se občas divíte, proč jsou někteří lidé tak nešetrní co se financí týče, a proč neustále utrácejí za nákupy. Tento problém přitom lze z části odstranit již v dětství. Pokud se totiž rodiče snaží dítě naučit, jak s penězi vycházet a jak správně nakupovat, je napůl vyhráno.

Je důležité, aby se děti naučili hospodařit s penězi co nejdříve. Čím dříve přijdou s penězi a nákupy do styku, tím lépe. Jenže jak děti naučit hodnotu peněz, když jim budeme dávat kapesné pravidelně a za nic? V tom je právě ten problém. Můžete sice dítěti dávat peníze za práci, kterou vykoná, abyste mu ukázali, že peníze nerostou na stromech, ale to ještě neznamená, že bude umět nakupovat efektivně a levně. Děti přece chtějí peníze hlavně na věci, které bychom jim my nekoupili.

Jak je naučit šetrnosti
Berte děti nakupovat s sebou. Z nakupování se může stát zajímavě strávený čas, při kterém budete společně porovnávat ceny a snažit se nakoupit co nejefektivněji. Pokud to nebudete s nákupy přehánět a Vaším hlavním cílem nebude strávit v obchodě celé odpoledne, ale rychle najít hledané zboží, nebude se dítě nudit. Naopak bude brát nakupování jako hru.

Později můžete nakupování ponechat zcela na něm a porovnávat skóre z jednotlivých nákupů. Díky tomu se dítě naučí určit, co je přiměřená cena, a co je naopak předražené. Vštípíte mu tak šetrnost, což je vlastnost, která mu určitě nebude v budoucnosti na škodu.

Výsledky se dostaví
Přestože se snažíte, může se stát, že vaše dítě stejně pořád utrácí. V takovém případě je nejlepší omezit mu kapesné. Nemyslete si, že dítě se naučí hospodařit přes noc. Navíc, děti jsou děti a bylo by troufalé si myslet, že zvládnou vést rodinný rozpočet na nákupy. Důležité je nepřestat se snažit vštěpovat mu šetrnost. Uvidíte, že ve správný čas se výsledky dostaví.