Děti a ekologie

Děti a ekologie

Každý nový člověk je velká ekologická zátěž pro planetu zemi. Jen plenky, které spotřebujete za dobu, než se naučí chodit na nočník je opravdu velké množství odpadu, který se jen těžko rozkládá a dlouhodobě skladuje. Jak snížit ekologickou stopu vašeho dítěte hned od narození? Stačí to trochu přemýšlet.

plenky

1. Pleny

Jednorázové pleny jsou moderní, práce s nimi je velice jednoduchá a snadná. Ale ekologicky jsou jednorázové pleny poměrně katastrofa. Nerozkládají se, jsou plné plastů a končí na skládkách, kde se dlouhodobě skladují. Jsou cesty, jak se této zátěže zbavit, aspoň v menší míře. Jednou z cest je používání pratelných látkových plen. Moderní látkové pleny jsou dokonalou napodobeninou těch jednorázových, jen se vyperou, vysuší a použijí znovu. Ekologická zátěž je minimální, ale také šetří i vaši peněženku. Pokud nechcete investovat do nových látkových plen, můžete si ušít vlastní z plenkoviny, plenkovina je totiž skvěle savá. Další možností je používání ekologických jednorázových plen, které jsou sice dražší ale kompostovatelné a navíc plně rozložitelné.

2. Kosmetika

Kosmetika je další věc, kterou často používáme, aniž bychom řešili nějakou ekologickou stopu. Používejte u dětí ekologickou přírodní kosmetiku a i tu v co nejmenším množství. Jednoduše ušetříte jak přírodu, tak i kůži vašeho dítěte.

dítě ruka

3. Výbava

Výbava na miminko není levná věc ale dá se nakoupit z druhé ruky. Opakovaným používáním věcí šetříte naše zdroje a zároveň vaše peníze. Kupte oblečení od kamarádek, na bazárku či jinak a ušetřete tak nejen své zdroje. Prané oblečení pro děti není vůbec špatné, právě naopak, třeba pro děti s ekzémem je mnohdy mnohem příjemnější, protože je měkčí a neškrabe.

Nebojte se přemýšlet ekologicky i při pořizování věcí pro děti. Budete mít aspoň čisté svědomí a navíc mnohdy ušetříte i mnohem více peněz.