Atopický ekzém je imunitní onemocnění, které se projevuje vyrážkou mnohdy po celém těle. Zpravidla se objevuje již ve třech měsících věku miminka výsevem v obličeji nebo v podkoleních a loketních jamkách. Jsou to nejprve začervenalá místa, pokud se ekzém neléčí, tak se může začít výrazně zhoršovat. Kůže je vysušená, praská, mokvá. Pro dítě je to velmi nepříjemné, protože ekzém velice svědí a v horších stádiích je to bolestivá záležitost. Atopický ekzém je vždy potřeba podchytit v úplných začátcích. Obecně je určitá doporučená tradiční léčba, přesto však každému sedne něco jiného a je třeba zkoušet různé krémy a sledovat možné příčiny ekzému. Ekzém se většinou u dětí do puberty ztratí, může však přetrvávat až do dospělosti. Stejně tak se může objevit v situacích, kdy je člověk vystaven větší fyzické nebo psychické zátěži.
Existuje tradiční léčba, kterou vám kožní lékař doporučí, která představuje zaléčení nejhorších míst lokálními kortikoidy. Na zarudlá místa se také aplikují několikrát denně mastičky na bázi zinku, které místa vysuší a zklidní. Kůže je kromě toho potřeba několikrát denně promašťovat. Pokud jde o krém, každému sedí něco jiného. Někdo si vychvaluje různé oleje, například kokosový či olivový, někdo mastičky na bázi vazelíny, například s konopím. Naopak u někoho oleje vyvolávají větší svědivost a dráždivost a vyhovují jim lehčí emulze, emolienční krémy. Obecně platí, že kůže by se neměla tzv. zalepit, měla by stále dýchat a na to jsou lehčí krémy vhodnější. Krémy můžete po čase prostřídávat, aby si na ně kůže nezvykla a dobře na ně reagovala.
Kromě promazávání můžete vyzkoušet i různé koupele. Obecně se doporučuje děti s atopickým ekzémem koupat méně. Na koupel se nejčastěji doporučuje ovesná koupel, zkusit můžete i zklidňující heřmánek nebo odvar z řapíku, který je protizánětlivý. Lékaři předepisují i sprchový olej, který však některé děti může dráždit. Pokud děti kvůli ekzému špatně spí, protože je to v noci svědí, podávají se antihistaminika. Zpravidla se doporučuje provést alergologické testy, které jsou však u malých batolat často neprůkazné. Je tedy dobré sledovat, zda dítě na něco nereaguje výsevem, ať už jde o jídlo nebo například na podzim tlející listí, na jaře kvetoucí stromy atp.
Kůže musí dýchat, pozor tedy na těsné oblečení. Nosit by malí atopici měli jen bavlněné oblečení, například punčocháče jim často způsobí flíčky v podkolenních jamkách. Dávejte pozor na přehřátí a zpocení. Sluníčko a horko často znamená zpočátku zhoršení ekzému, obecně se však sluníčko a zejména pak moře k léčbě atopického ekzému doporučuje. Určitě dávejte pozor na stravu, dítě by nemělo jíst alergeny, ostrá a dráždivá jídla, ideálně by mělo jíst tuzemské ovoce a zeleninu. Zkuste si zapisovat jídelníček dítěte a vysledovat, zda ho nějaká potravina nedráždí. Strava může ekzém výrazně ovlivnit!
© Matask.cz - Všechna práva vyhrazena.