Jak vybrat správnou pračku

Jak vybrat správnou pračku

V každé domácnosti je několik spotřebičů, bez kterých si již nedokážeme představit život. Jedním z těchto základních pomocníků je pračka. Správná pračka vám dobře vypere a ušetří nejen peníze, ale i čas. Jak ji ale vybrat?kočka v pračce.jpg

  1. Spotřeba energie – bývá často hlavním kritériem při výběru pračky. Je důležitá především pro rodiny s dětmi, kde je praní na denním pořádku. Spotřebu poznáte podle počtu plusů stejně, jako u jiných spotřebičů. Energeticky méně náročné pračky bývají dražší, ovšem to je cena za to, že vám následně bude brát méně energie.
  2. Množství vypraného prádla – úzce souvisí s velikostí pračky. Obecně platí, že čím větší pračka, tím více ji můžete naplnit. Rozmezí se pohybuje mezi 3 a 8 kg. Nikdy se nedoporučuje plnit pračku na maximum.
  3. Horní nebo přední plnění – pokud máte velkou koupelnu, s největší pravděpodobností si vyberete pračku s předním plněním, která je běžnější. Je to také jediné řešení do bytů, kde ji lze umístit pouze do kuchyňské linky. V případě, že máte menší byt, určitě se bude dívat spíše po pračce plněné horem. Ty bývají navíc i užší.
  4. Počet otáček – pro někoho nedůležitá funkce, ovšem má své místo. Maximální počet otáček bývá 1800. Čím více otáček máte nastavených, tím sušší bude vyprané prádlo. Zároveň ale bude více pomačkané a budete mít větší problém ho vyžehlit.

programy na praní.jpg

  1. Funkce pračky
  2. Množstevní automatiky – jedná se o velice přínosnou funkci. Pračka vám prádlo zváží a sama si nastaví množství vody, teplotu, otáčky, délku praní a odstředění. To umožnuje šetření spotřeby vody i energie.
  3. Odložený start– tato funkce se hodí v domácnostech, kde jsou různé sazby elektrické energie. Pokud máte levnější energii v době, kdy jste například v práci, jednoduše si nastavíte, v kolik hodin se vám pračka sama zapne.

Uvedli jsme několik typů, na co si při výběru pračky dávat pozor. Jakou ale nakonec zvolíte je jenom na vás. Důležité je, abyste měli čisté a voňavé prádlo.