Když se procházíte po penězích

Když se procházíte po penězích

Vkladní knížky, prasátka, tajné přihrádky pod postelí, všechno tohle se ukazuje jako naprosto zbytečné, zvláště v době digitálních měn a papírových bankovek, které časem moc té nadstandartní hodnoty nenaberou. Tyto způsoby totiž mají jednu velkou nevýhodu a tedy, že nedokáží držet krok s inflací a proměnou finančního trhu. Co bylo lidem po statisících v meziválečném Německu, když měly pytle marek hodnotu jednoho dolaru. A to, že si takhle spořili třeba několik desítek let, to jim bylo taky na dvě věci.
 venkovská zahrada
Ono, jakmile peníze sedí a nic nedělají, tak vždycky zajdou. A to tam klidně můžete mít i několik set tisíc a za dvacet let to stále bude moc – ale nebude to tedy až tak moc, jak by to bývávalo bylo v době před těmi dvaceti lety.
 batoh u kola

UMĚNÍ být neviděn

To je ten evergreen, kam by měly peníze směřovat, neboť tam kde se peníze hýbou, není třeba intervence vnější a člověk si může hodit nohy na gauč a v klidu čekat. Nejlepší investicí už po několik tisíc let je stále pozemek. Vlastní půda, širé lány, louky, paloučky, no zkrátka všechno podobného ražení. Cena pozemku bude v budoucnu zaručeně růst, nikdy nepůjde dolů, protože pozemků, těch je neomezeně. Zatím nemáme planetu B ani nějaké neobjevené kontinenty. Máme zkrátka pouze jednu Zemi. O pozemek bude vždycky zájem a pokud na to člověk půjde chytře a neprodá je jen tak za hubičku, může z takových pozemků těžit klidně i několik desítek let. Nějaký ten nájem, nějaký ten pacht, nějaké to právo stavby, to všechno je dnes díky novému občanskému zákoníku možné.
 
Zkrátka byste chodili po zlatém dole.
 
Je ale těžké přijít k takovému pozemku, to je pravda. I ceny na venkově neustále rostou a pomalu se vyrovnávají i ceně v městě. A také je tu menší problém ještě neviděný a budoucí – přebytek vždycky způsobí rozepři, pokud není správně rozdělen nebo naopak konsolidován. O pozemky se vedly války, rozepře a bratr bratrovi věřit nemůže.
 panorama statku
Proto si dejte pozor, nakupujte, najímejte, pronajímejte a užívejte. A kdyby se náhodou něco stalo, vždycky můžete pozemek prodat a odstěhovat se někde na pláž a dožít v klidu.