Proč není hypotéka bez doložení příjmu poskytována bankami

Proč není hypotéka bez doložení příjmu poskytována bankami

Mít vlastní dům či byt je snem mnoha lidí, především těch mladých. Avšak pokud jim rodiče už od dětství na tento účel nešetřili peníze, není příliš pravděpodobné, že se jim tento sen v brzké době splní. Ceny nemovitostí totiž nejsou zrovna nejmenší a je velmi pravděpodobné, že ještě porostou.

Znamená to tedy, že se tito lidé mají své touhy vzdát? Ne tak docela. Řešením pro ně může být hypotéka. To je účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Tu pak může dlužník využívat, jako by byla jeho, ačkoliv ještě nemá celou částku zaplacenou.

hypoteka2

Zní to sice dobře, ale i zde najdeme menší problém. Tím je fakt, že jednou z věcí, kterou po vás budou s největší pravděpodobností při podávání žádosti o hypotéku požadovat, je doložení vašeho čistého měsíčního příjmu a důkaz, že máte stálé zaměstnání.

To se provádí tak, že předložíte poslední výplatní pásku a aktuální pracovní smlouvu. Dejte však pozor, neboť se často stane, že tyto společnosti zaměstnavatelům volají, zda tam skutečně pracujete. Přijít tam s pracovní smlouvou, která již není platná, tedy není dobrý nápad.

hypoteka3

Zde však může zejména pro mladé lidi nastat problém. Ti jsou totiž často ještě ve zkušební době, nehledě na to, že jejich příjem také není největší. To je důvod, proč je jejich žádost zamítnuta. Naštěstí pro ně existuje řešení. Tím je hypotéka bez doložení příjmu, kde se tento proces vynechává. Je to samozřejmě zaplaceno vyššími úroky a poplatky.

Co je zajímavé je fakt, že tento typ hypotéky je poskytován výhradně nebankovními společnostmi. Žádná banka jej ve svém portfoliu nemá. Proč je tomu tak?

Důvod je jednoduchý: banky jsou především finanční instituce pro ukládání peněz, a jako takové jsou svázány přísnějšími pravidly. Ta jim neumožňují při poskytování jakéhokoliv typu půjčky, nejen hypoték, tento krok vynechat.

Záleží pak jen na vás, zda se rozhodnete do toho jít či nikoliv. Jen si pečlivě přečtěte smlouvu, ať se nenapálíte. Koneckonců, nejde zrovna o malou částku.