Turistická lákadla Švýcarska – Alpy, banky, čokoláda

Turistická lákadla Švýcarska – Alpy, banky, čokoláda

                Evropské země jsou v současnosti propojeny. A to nejen dopravně, ale hlavně politicky a hospodářsky. Evropská unie a další nadnárodní instituce zajišťují dobré fungování zemí Starého kontinentu do takové míry, že člověk by mohl dosáhnout zdání, že bez participace nemůže dobře hospodařit a přežít na trhu. Zářným příkladem opaku je Švýcarsko, které si po staletí zakládá na své neutralitě, kterou má zakotvenou dokonce v ústavě.

noční město


                Byla to právě neutralita, která dala vzniknout bohatému státu. V současnosti hraje v zemi největší roli bankovní sektor, který není regulovaný a Švýcaři si tak stanovují sami i (velmi výhodný) daňový systém. Tím pádem si sem ukládají velké světové firmy a boháči své jmění. Důvod je jasný – absolutní důvěra díky stabilitě!


                Cestovní ruch se v této zemi opírá o Alpy. Ty jsou cílem turistů po celý rok, přestože zimní sezóna je výrazně výnosnější. Tři čtvrtiny Švýcarska leží právě v tomto nejvyšším pohoří Evropy. Četná lyžařská střediska mají pověst těch nejlépe vybavených (a to nejen z hlediska sněhových podmínek). Luxusní svahy, pod nimi luxusní hotely a restaurace plus slunečné počasí po většinu roku – co více si přát? A pro úplnost – nejvyšší horou je Matterhorn s 4 478 m. n. m.


                Alpské louky ale přitahují turisty z celého světa i jinak. Pasou se na nich totiž švýcarské krávy, které dávají skvělé mléko, což je jeden z důvodů, proč je tak úspěšná místní čokoláda. A není jen vývozním artiklem potravinářského průmyslu. Továrny na její výrobu se totiž stávají oblíbenými turistickými cíli. Mléko se používá i při výrobě druhé pochutiny, která „táhne“ – sýrů. Nejznámější oblastí je údolí Emmentall – rodiště nejznámějšího druhu sýra na světě.
hora matterhorn


                Jestliže se chystáte navštívit tento alpský klenot, nezapomeňte také na jezera. Ženevské či Neuchatelské či Luzernské jezero vám nabídne neuvěřitelně krásnou přírodu. Křišťálově čistá vodní hladina odráží často vrcholky hor. Takovou idylku jen tak nezažijete!