Kočky v ohrožení

  • 5. 3. 2019
  • 0 Comment

Kočky v ohrožení

Nádherné kočkovité šelmy, jejich majestátnost a bohužel pro mnoho lidí také jejich kůže a trofeje z lovu. Všichni víme, že na světe existují desítky ohrožených druhů zvířat, a to včetně těchto nádherných šelem. Podíváme se tedy na některé z nich.
tygr ussurijský

Levhart sněžný

Překrásný a velmi výjimečný druh zvířat, kterému se přezdívá irbis. Je často loven pro svou hustou srst, ze které se vyrábějí zimní kožichy. Jedná se o výjimečného akrobata a skokana. Na jeden skok dosáhne i vzdálenosti 15 metrů. A malá zajímavost. Když je mu zima, tak používá svůj ocas jako příjemnou peřinu.

Nejznámější dravec

Když se řekne kočkovitá šelma, tak vás pravděpodobně jako první napadne tygr. Během let se stal symbolem divoké přírody i běžným osadníkem ZOO. Samozřejmě existuje více druhů než jen jeden, ale ohroženi jsou všichni stejně. Zcela vyhuben už je tygr jávský, balijský a kaspický. A tygr čínský se již v přírodě nejspíš také nevyskytuje. A tito brzy nebudou jediní. Kriticky ohroženi jsou také tygr usurijský, malajský a indický.
rys ostrovid

Iberský rys

Dobrá zpráva je, že na záchranu tohoto druhu se v posledních letech nashromáždilo hodně peněz. Jeho záchrana je v plném proudu a vypadá velmi nadějně. I když se vyskytuje pouze ve dvou kontrolovaných oblastech, tak ještě nevymřel. A v tomto případě za jeho ohrožení nemůže člověk. Na vině je tentokrát králík. Ano, králík. Rys totiž žije na Pyrenejském poloostrově, že vypukla epidemie mezi králíky, kterými se primárně živí. Dalším problémem jsou pro rysy iberské nemoci, které přenášejí domácí kočky.

Karakal

Tento druh je v současnosti středně až málo ohrožen. Je střední velikosti a vyskytuje se především v Africe a jihozápadní Asii. Kromě jména karakal se s ním můžete setkat i jako s pouštním nebo africkým rysem, a to díky podobnosti vzhledu, který mezi sebou mají. Pro lidi se stal nežádoucím, protože zabíjí domácí zvířata . A to se místním samozřejmě nelíbí.