Oddlužení se změnilo. V čem?

Oddlužení se změnilo. V čem?

Sledovat změny v zákonech je poměrně složité, protože k nim dochází docela často. Oddlužení od Americké nebankovní hypotéky přináší možnost, jak se jednou a provždy zbavit svých závazků a dostat se z tíživé životní a finanční situace.

Obecně se jedná o variantu pro jednotlivce nebo manželské páry, kteří na tom nejsou dobře a mají hodně závazků. Jde o legální způsob, který postupuje přes nestranný soud. Díky tomu neplatíte další peníze za finanční poradce nebo správce. Náklady na proces tak bude mnohem levnější.
justice zákon socha

Novinky

Ke změně v zákoně o oddlužení došlo ke dni 1. června 2019. Největší novinkou je, že nemusíte žádným způsobem dokládat, že máte možnost splatit minimálně 30 procent závazků a nemusíte je ani ve skutečnosti splatit.

Za měsíc musíte nově platit minimálně 2x 1 089 korun. To znamená poplatek pro insolvenčního správce a alespoň stejnou částku i věřitelům. V zákoně se objevil také bod pojednávající o tom, že jedinec musí mít zájem splatit co nejvíc ze svých závazků. Otázkou je, jak lze toto dokázat.

Delší doba na přihlášení

Věřitelé mají nově možnost se přihlásit ke svým pohledávkám do 60 dnů. To je mnohem více než v minulosti. Dobrou zprávou pro dlužníky je také fakt, že výpočet částky, která jim měsíčně musí zůstat, tzv. životního minima, je odlišný. Zůstane jim tak více peněz.

Za začátku každého soudního procesu dojde ke zhodnocení hmotného majetku. Výše jmění, které jedinci či manželům zůstane zatím není přesně stanovena. Nová je i doba. Běžná je doba pěti let. Nyní je možná i tříletá varianta pro seniory, invalidní důchodce a jedince, kteří budou schopni během tohoto procesu splatit 60 procent závazků.
malý rozpočet

Co zůstalo stejné?

Stejně jako dřív musíte mít alespoň dva věřitele. Pochopitelné je, že musíte být v prodlení se splátkou. Jinak se do skutečně těžké situace nedostanete. Musíte mít pro soud připravený detailní rozpočet, který nesmí přesáhnout životní minimum. Insolvenční návrh si nemůžete podat sami, musí to udělat advokát nebo notář.