Jaká je cena betonového plotu ve srovnání s kamenem a cihlou

Jaká je cena betonového plotu ve srovnání s kamenem a cihlou

Betonový plot cena Montáž MPC – to je velmi často vyhledávaný výraz v souvislosti s poptávkou po prefabrikovaných plochých deskách s tvarovým reliéfem, které zapadají do vyfrézovaných drážek speciálních armovaných sloupků. Jde o velmi moderní způsob ohraničování pozemků, který může zcela nebo částečně nahradit klasické zdivo z kamene či z cihel, a právě cena mnohdy o volbě vhodného řešení rozhoduje.

květiny na zídce

K výstavbě pevné masivní zdi, takové, aby odolávala náporu povětrnostních vlivů a případných nezvaných hostů, potřebujete vyhloubit základy a na ně po celé délce parcely budete klást jednotlivé komponenty, které zafixujete maltou či tmelem. Šířka takové konstrukčně pevné a odolné zdi bude obvykle přesahovat 30 cm a to se také projeví na ceně. U betonových plotů z prefabrikátů je to jinak, tloušťka panelů je 4 cm, spotřeba materiálu tedy výrazně nižší, a i přesto jde o konstrukci dostatečně kompaktní. Odlévaná směs obsahuje mrazuvzdorné přísady, odolává UV záření i značným teplotním výkyvům, dešti a dlouhodobému působení vlhkosti. Životnost se pohybuje v řádu desítek let, odhadem přibližně 40 – 50 let.

květináče u zdi

Kromě přijatelné ceny a zajištění bezpečného zázemí před zvědavými pohledy zvenčí bychom se však měli zmínit o zásadní nevýhodě betonových plotů, a sice hmotnosti jednotlivých panelů. Tím se diametrálně liší od cihel, kamenů a tvárnic, z nichž zeď postavíte i svépomocí, ale každý z panelů váží přes 70 kg a pracovat s nimi vysoko nad zemí může být velmi fyzicky náročné i riskantní. Specializované firmy nabízí kromě nákupu komponentů i odbornou montáž s pojištěním a se zárukou na odvedenou práci, využívají při tom mobilních jeřábů a další podpůrné techniky, vyplatí se tedy tento fakt zvážit a již předem mít jasno, zda si poradíte s montáží sami, nebo bude nad vaše síly a raději oslovíte odborníky.