K čemu nám slouží tryskací box

K čemu nám slouží tryskací box

Pokud stavíme či opravujeme jakoukoliv stavbu, pak potřebujeme mnoho přístrojů, o kterých jsme mnohdy předtím ani neslyšeli. Přesto jsou pro celý proces nezbytné. Příkladem může být i pískový tryskací box.

V podstatě se jedná o zařízení, které, podobně jako hadice s vodou, stříká pod velkým tlakem proud písku. Možná se ptáte, k čemu to může být užitečné. Ale věřte, že má hned několik významných použití.

piskovacka1

V první řadě samozřejmě záleží na velikosti a kapacitě daného boxu. Každý z nich je totiž navřen pro poněkud jiný účel, a je tedy nutné vybrat ten správný.

Celkově lze říci, že se jedná o způsob broušení. Přeci jen, písek je dobrý brusný materiál. Avšak otázkou je, co s ním můžeme brousit. A právě zde hraje roli velikost daného přístroje.

Pokud jde o menší modely, pak s nimi jde dělat drobnější, preciznější práce. Tenký proud písku pod vysokým tlakem si dokáže snadno poradit s většinou materiálů, avšak zároveň je dostatečně šetrný. I proto se používá například k broušení skleniček.

Samozřejmě je někdy potřeba vyčistit či nabrousit i fasádu. A i k tomuto účelu je písek vhodný. Avšak s malým boxem, který používáme například právě k broušení skleniček, bychom tuto práci prováděli hodně dlouho.

piskovacka2

Proto se zde používá větší varianta, která, podobně jako hasičské stříkačky, stříká silný stlačený proud písku. Ten je dostatečný k tomu, aby se fasáda poměrně rychle, ale zároveň dostatečně dobře, vyčistila.

Samozřejmě je potřeba říci, že to není zrovna nejčistší způsob. Asi si dovedeme představit, že po takovéto proceduře bude okolí plné písku. S tím je potřeba počítat a udělat příslušná opatření. Naštěstí obvykle příliš nevadí, neboť venku jej vítr brzy odnese, nebo pomůže vylehčit půdu, a pokud jde o drobné úpravy, pak padá na připravenou plochu, odkud je sebrán pro další použití.

Ač se to nemusí zdát, jedná se stále o jednu z nejlepších brousicích metod. A zřejmě tomu tak v blízké budoucnosti zůstane.