Šetříte nebo ani nemáte z čeho, protože pobíráte minimální mzdu?

Šetříte nebo ani nemáte z čeho, protože pobíráte minimální mzdu?

Kdo z vás má zkušenosti s minimální mzdou? Už se hlásíte? Nebo to raději před kolegy či přáteli ani nechcete přiznat a tak to tutláte nebo se o mzdě prostě vůbec nebavíte? Rozhodně máte pravdu, když řeknete, že se není čím chlubit. Na druhou stranu, člověk je rád, když se minimální mzda alespoň o něco zvedne. Poslední roky vláda přidávala a pro rok 2021 platí, že částka minimální mzdy v hrubém je 15200Kč. Tato částka je daná státem, proto při běžném pracovním poměru nemůžete dostat méně, než je tato částka. Tímto způsobem zákon chrání všechny lidi před chudobou a také před neprávím, protože jinak by vám zaměstnavatelé mohli dávat, kolik by uznali za vhodné a mohla by to být částka i daleko nižší, ale jakmile je dána minimální mzda čr, tak to nemůže být méně než 15 200 Kč hrubého v roce 2021.

peníze žena

Každým rokem se situace zlepšuje, protože poslední roky vláda každý rok o nějakou částku minimální mzdu navýšila.

Za svou vykonanou práci na klasický – běžný pracovní poměr nemůžete mít méně peněz na výplatu.

Z této částky se vypočítává ještě odvody na daně a strhává se sociální a zdravotní pojištění, jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance.

smlouvy daně

Pro rok 2021 je zrušen výpočet, který se v předešlých letech vypočítával ze super hrubé mzdy. Letos pouze platí jakýsi základ, čili odvod na sociální a zdravotní zaměstnavatele, sociální a zdravotní z „vašich“ peněz a pak odvod daně z příjmů. Výsledek je vaše výplata, kterou získáte na účet nebo do ruky. Superhrubá cifra je výpočet, který pomáhá z hrubé mzdy určit čistou mzdu a je zrušena pouze dočasně, zřejmě na dva roky, pokud vláda nerozhodne jinak.

Pro výpočet čisté mzdy vám postačí zadat do kalkulačky na internetu částku minimální mzdy, případně další náležitosti a vše si necháte vypočítat. Ihned vidíte výsledek, kolik byste vlastně měli mít financí za svou práci na výplatu.