Superpotravina 21. století, která je využívána tisíce let

Superpotravina 21. století, která je využívána tisíce let

Co je toto exotické ovoce zač? Na rostlině s názvem Kustovnice čínská rostou podlouhlé červené plody Goji. Není to tedy totožní věc, jak je někdy mylně uváděno. Tento keř, který dorůstá do výšky až 2 metrů, pochází z Číny a Japonska. Mají hořkosladkou chuť, která připomíná kombinaci chuti brusinek, třešní a šípku. Poslednímu zmiňovanému se podobá i vlastnostmi a vzhledem. Nejedná se o rostlinu náročnou na pěstování. Proto se dnes kustovnice již pěstuje po celém světě.

Plody na stromě

Plody kustovnice čínské jsou využívány v asijské medicíně po tisíce let. Proč? Taková malá červená bobulka je přeplněna samými prospěšnými látkami. Jedná se o zdravé ovoce, které obsahuje mnoho druhů aminokyselin, přesná číslovka je 18. Číslo zahrnuje i ty aminokyseliny, které si tělo nedokáže samo vytvořit. Je zde také hodně stopových prvků, konkrétně 21. Nalezneme zde látky jako železo, měď, fosfor, selen nebo vápník. Takto nabyté bobulky se neobejdou ani bez vitamínů. Setkat se můžeme s vitamínem C (asi 5x více než v pomeranči), některými vitamíny skupiny B, vitamín E a betakaroten (cca 2x více než v mrkvi).

Jaké jsou účinky exotického ovoce na lidský organismus? Goji posiluje imunitu, obrany schopnost a působí protizánětlivě. Zpomaluje proces stárnutí, proto se tato surovina využívá i v kosmetice. Staří Číňané tento plod považují za silné afrodiziakum. Kustovnice zlepšuje zrak a dokáže uklidnit podrážděné a namáhané oči. Přispívá ke správnému fungování ledvin a jater. Snižuje krevní tlak a napomáhá při tvorbě červených krvinek. Při časté konzumaci alkoholu oceníte její pročišťující vlastnosti. Dodává energii a odbourává napětí, stres a pomáhá při bolestech hlavy.

sušená goji

Nejčastěji se setkáváme s kustovnicí čínskou 1 kg https://www.vesela-veverka.cz/kustovnice-cinska–goji/ ve formě sušených plodů. Můžete si balíček rozdělat jako zobání k televizi nebo si goji nasypat do jogurtu, snídaňové kaše nebo salátu. Pokud preferujete spíše vitamíny v nápojích. Lze koupit goji šťávu, která je ideální ranní nakopávač a posilovač imunity. Další variantou je příprava pročišťujícího čaje. Sušené ovoce stačí zalít horkou vodu a nechat alespoň 20 minut louhovat. Příznivci tabletek ocení formu kapslí.